piątek, 12 czerwca 2009

Rusz głową z Head First

Na co dzień nie programuje w Javie i nie mam bogatego doświadczenia z pracy w tym języku, ale wiem, że warto go znać. Chociażby dlatego, że jest to obecnie najpopularniejszy język programowania - tak przynajmniej podają statystyki (m.in. ranking TIOBE). Nawet gdyby się myliły to i tak mówi się, że znacznie łatwiej znaleźć pracę znając Javę i np. Oracle, niż PHP i MySQL, lub technologie Microsoftu. Dodatkowo jest to język naprawdę wszechstronny. Można w nim pisać aplikacje okienkowe, strony internetowe, a nawet aplikacje na komórki. Osoby korzystające z Javy na co dzień, na pewno potrafią wymienić jeszcze sporo powodów dlaczego warto (lub nie;)) poznać ten język. Ja mogę tylko podpowiedzieć jak w miarę bezboleśnie się do tego zabrać.

W Internecie jest cała masa kursów i przykładów pokazujących różne możliwości Javy. Jednak znalezienie materiałów pisanych przystępnych językiem nie tylko o podstawach, ale również o technologiach bardziej zaawansowanych może być problematyczne. I tutaj pojawia się seria książek "Head first ...", która wypełnia tę lukę. Wszystkie książki z serii - a jest ich już kilkanaście - pisane są luźnym językiem, który łatwo trafia do odbiorcy. Spora liczba ilustracji dodatkowo ułatwia utrwalenie niuansów języka.

Na początek warto zacząć od "Head first Java". Po jej lekturze, programowanie obiektowe w Javie nie powinno sprawiać już żadnego problemu, a przygotowanie programu okienkowego w Swingu okaże się łatwiejsze niż przypuszczaliśmy. Następnie w zależności od tego co nas interesuje możemy lepiej poznać technologie sieciowe (HF Servlests and JSP, HF EJB), zaawansowane techniki programowania (HF Software Development, HF Design Patterns, HF Object-Oriented Analysis and Design) lub tworzenie stron WWW (HF JavaScript, HF HTML with CSS & XHTML).

Moja skromna biblioteczka w ostatnim czasie powiększyła się o 4 pozycje z serii Head First, co widać na poniższym zdjęciu. W tym momencie wiem, że była to dobra inwestycja.

0 komentarze:

Prześlij komentarz